ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR

Eskişehir’e gitmeyi ve tabiri caizse çölün ortasındaki bu Venedik,Prag vari şehri görmeyi uzun zamandan beri düşünüyordum. Bu isteğimi geçen hafta sonu gerçekleştirme fırsatı buldum.

Saat 19:15 Mavi Treni ile İzmir Basmane garından hareket ettik.Biletimi 37TL’ye 2. Vagon ekonomi sınıfı olarak almıştım.Trenle seyahat etmeyeli çok uzun zaman olmuştu ve bu yolculuk benim için nostaljik bir yolculuğa dönüşebilirdi.Trenden bahsedecek olursam koltuklar genişlik bakımından yeterli olmasına rağmen rahatlık bakımından çok iyi değildi.Bu yüzden yaklaşık 13 saat süren yolculuğumda uyuma ve dinlenme şansım pek olmadı.Kitap okuyarak,trenin içerisinde her saat başı servis yapılan çay ve kahveden içerek yolculuğumu gerçekleştirdim.Bu arada önemli olduğunu düşündüğüm bir bilgiyi de paylaşmalıyım.Trende restaurant var ve ben yemeği yerim,karnımı güzelce doyururum diye düşünürseniz hayal kırıklığı yaşarsınız.Trende sadece konserve türü yemekler ve soğuk sandviç bulunmaktaymış.Ben bunu trene binmeden önce öğrenerek Basmane garına yakın bir yerde keyifli bir şekilde karnımı doyurarak trene bindim  .Size de tavsiye ederim.
Bu arada içecek olarak sallama çay,nescafe,cola ve fanta var.Bira ya da rakı içme şansınız ya da şansımız 2017 başında yasaklanmış.Yasak hemşerim yasak olayı tren restaurantlarına da yansımış.Nescafe 3TL,sallama çay fiyatı 2TL’dir.
Şimdi gelelim en kritik konuya.Trenin içi buz gibi ve hangi ayda giderseniz gidin yanınıza mutlaka kalın kıyafetler alın.Ben seyahat battaniyemi yanıma aldığım için bu konuyla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.Ama tişört ve ince kıyafetle yolculuk yapanlar ciddi anlamda üşüdüler.
Herşeye rağmen iyi ki uzun yıllar sonra böyle bir yolculuk yaptım ve de farklı bir deneyim kazandım.

https://www.facebook.com/cenk.taskoyan/videos/10155085082319833/

Eskişehir’le ilgili izlenim ve tavsiyelerimi daha sonra ilave etmek istiyorum. Şimdilik bazı özel yerler hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Abdüsselam Balaban Kebap / ESKİŞEHİR

Abdüsselam Balaban Kebap 1938 yılında Kerim ve Abdüsselam ustalar tarafından kurulmuştur.1960 senesinde çırak olarak işe başlayan Necdet GENGEÇ,1989 yılına kadar Abdüsselam usta ile çalışmış.1989 yılında dükkanın kapanması ve Abdüsselam ustanın çocuklarının bu işi devam ettirmeme isteği üzerine Abdüsselam usta,Necdet GENGEÇ’ten Balaban Kebap mesleğini devam ettirmesini ister…
Resimde görmüş olduğunuz Karışık Balaban Kebabın fiyatı 21TL’dir.

Papağan Çiğ Börek / ESKİŞEHİR

Eskişehir’e gelirseniz Papağan’da mutlaka Çi Börek yemelisiniz.1 porsiyonda 5 tane var ve porsiyonun fiyatı 15 TL.İsterseniz tane olarak da sipariş verebilirsiniz.Börek son derece hafif ve de yemesi son derece keyifli.Buraya uğramadan Eskişehir’den kesinlikle ayrılmayın.

Diğer görmeye değer yerler.

Cenk Taşkoyan

www.gezginoloji.com

instagram:gezginoloji
#gezginoloji

No comments.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir