Sinop/Batı Karadeniz turu

Sinop/Batı Karadeniz turu

Sinop/Batı Karadeniz turu

Doğanın tarih ile güzelleştiği, her gidişimde ayrı bir keyif aldığım, görmekten vazgeçemeyeceğim şehirlerden biridir Sinop…İnceburun’a doğu tarafından eklenen Boztepe Burnu üzerinde kuruludur. M.Ö. 5.500 lere kadar giden tarihi ile Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamış bir kale kenttir. Adını aldığı “Sinope” bir Amazon savaşçı ya da Yunan tanrıçası olabilir ama ruhunu bu şehre üflediği kesin. Şehrin her yerinde kadın özgürdür ve kitabınızı alıp istediğiniz yerde okuyabilirsiniz:)

Her plajda denize girebilirsiniz. Karakum plajı adını aldığı “kara” kumları ile ünlüdür.

Cezaevi, paşa tabyaları, kale, arkeoloji müzesi, etnoğrafya müzesi, sokaklarındaki tarihi evleri… mutlaka gezilmeli.

Size Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesinden bahsetmek istiyorum. Sinop’un bence simgelerinden olan, çok iyi korunmuş bu bina 1902 yılında yapılmış, ikinci sınıf tarihi bir eser. İki Rum kardeşin evi imiş ve Yunanistan ile yapılan göçmen mübadelesinde hazineye kalmış. Dr. Rıza Nur bu binayı alarak kütüphane olarak düzenlemiş. İçini gezip görmenizi ve vaktinizin bir kısmını denize nazır bu binada kitapların arasında geçirmenizi dilerim.

     

Hamsilos Fiyordu /Akliman, Sinop’ta doğal sit alanı ilan edilen dört alandan biridir. (1991 yılı /1.derece, Akliman 2.derece) Merkezden 14 km. uzaklıktadır. Osmanlı donanmasının Rus savaşında bu doğal limana sığındığı söylenir. Balıkçı barınağından Hamsilos koyuna tekne ile gidebilirsiniz. Karaada Feneri yolunuzun üzerinde sizi karşılar…

Tatlıca takım şelaleleri, baraj çalışmaları sırasında keşfedilmiş Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki 28 ayrı şelale grubudur. Aynı vadi üzerinde, ardışık 28 şelale olmasının dünyada tek örneğinin olduğu yer imiş. Sinop merkezden yaklaşık 42 km. sonra ulaşabildiğiniz, Sinop’ta doğal sit alanı ilan edilen dört alandan birisidir.(2000 yılında/1.derece)

Bu seferki rotamız Sinop’tan çıkıp kıyı şeridini takip ederek İstanbul’a ulaşmaktı. Daha önce Amasra’ya kadar gidip, oradan Safranbolu’ya dönmüştük. Şimdi kıyı yolunu daha da uzattık ve tam bir Batı Karadeniz turu yapmış olduk. Türkeli-İnebolu arası harika manzaralar var olmakla beraber yol kötü. Çok virajlı olduğu için bir süre sonra bunalıyorsunuz.


Bir başka sefere de Bartın da dağ yürüyüşleri yapmalı..

Cide mola vermek için ideal…

Amasra.. çok güzel ama yaz aylarında bunaltıcı bir insan kalabalığı var. Şehir çok kirlenmiş. Sakin bir zamanda gitmek gerek. Yine de Mustafa Amca’nın mekanında istavritler lezzetliydi.

Son olarak Acarlar Longozu’ndan bahsetmem gerek. Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı… Bu arada Sinop’ta Sarıkum plajı ve bu mevkii de küçük çaplı longoz ormanı sayılıyor. Dünyada sayılı yerlerden üç tanesi bizim sınırlarımız içindeyken ve Lotus (nilüfer) çiçeklerini seyre dalarken, mangal kokuları içinde bu alan daha ne kadar dayanır bilemiyorum.

 

Bengü ÇİFTÇİ GÖRAL

www.gezginoloji.com

3 Responses to "Sinop/Batı Karadeniz turu"

  • Muhteşem bir yazı olmuş ve ilk fırsatta Sinop a bu gezi programıyla gidicem teşekkürler emeğinize kaleminize yüreğinize sağlık…

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir