Santorini / YUNANİSTAN

Santorini / YUNANİSTAN

Santorini / YUNANİSTAN

Thira(Santorini)

Volkanik patlama sonucu meydana gelen limanına gemiyle girdiğinizde sizi eşsiz görüntüsüyle etkileyecek volkanik bir adadır.Sarp bir kayalığın kenarına kurulmuş başlıca kent Fira (ya da Thira ), adanın gece hayatının merkezi sayılır ve Haziran’dan Ağustos’a kadar çok kalabalıktır.Limandan teleferikle, katırlarla ya da yaya olarak merkeze ulaşabilirsiniz.

Teleferik tercihi yaparsanız tek yön 6 Eurodur.Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hem gidişi hem de dönüşü alayım derseniz biletiniz dönüş için geçersiz oluyor.O yüzden sadece gidiş yönü biletinizi almanız sağlıklı olacaktır.

Katırlar içinse sahipleriyle pazarlık yapabilirsiniz.

Deniz seviyesinin 300m yüksekliğinde tepede bir falezin üzerine yerleşmiş Thira (Fira) adanın başkentidir.Şarap,meyve,zeytinyağı ve tütün Kiklad ada grubunda yetişen temel tarım ürünleridir.Volkanik toprak üzerinde yetişen üzümlerden çok kaliteli şaraplar imal edilmektedir.Thira ,dünyanın belki de en güzel dekore edilmiş barları,restoranları,konaklama alanları ve inanılmaz güzellikteki romantik deniz manzarasına sahip falezler üzerinde bulunmaktadır.

Kuzey-Güney şeridinde uzanan volkanik kumsallar ise adayı daha da çekici hale getirmektedir.

Atlantis otelin orada otobüs durakları var.Buradan her 20 dk da bir her yere otobüsler kalkıyor.Ben 1.80 Euro ödeyerek yaklaşık yarım saatlik yolculukla o meşhur mavi kubbelerin olduğu İa Köyüne gittim ve de aynı şekilde geri döndüm.

Plajlar batı ve güney kıyılarındadır.Siyah kumlu Kamari plajı etkileyicidir ancak plaj çoğunlukla kalabalıktır ve kumu çok sıcaktır. 

Cenk TAŞKOYAN

www.gezginoloji.com

instagram:gezginoloji

One Response to "Santorini / YUNANİSTAN"

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir