Kos (İstanköy)/ YUNANİSTAN

Kos (İstanköy)/ YUNANİSTAN

Kos (İstanköy)/ YUNANİSTAN

 

Kos adası’na Bodrum’dan veya Turgutreis’den feribotlar kalkıyor. Kos’a Gidiş dönüş bilet fiyatları günübirlik giderseniz 19 euro, kalmalı giderseniz ise 30 Euro şeklinde. Yolculuk 45 dakika sürüyor. Konforu fena değil, rahat edersiniz.
Turgutreis Limandan gidecek olursanız Fahri Kaptan feribotuyla Serdar Kaptan ile çok keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz.Gemiciler küçük Ahmet ve büyük Ahmet’te son derece çalışkan ve de güleryüzlü kişiler.

Yunanistan’ın Kos (ıstanköy) adası Turgutreis’e 10, Bodrum’a ise 18 dakika uzaklıkta. Suyun öteki yanı bizden izlerle dolu. Bugünkü Yunanistan’ın topraklarına son katılan yerler olan ve Oniki Ada ya da Dodecanese olarak geçen adalar Kos (ıstanköy), Rodos, Patmos (Batnoz), Leros, Kalymnos (Kelemez), Astypalaia (ıstanbulya), Nisyros (ıncirli), Tilos (Cilyaki), Simi (Sömbeki), Chalki, Kastellerizo (Meis) ve Karpathos’dan (Kerpe) oluşuyor.

Türkiye sahillerine yakınlığıyla bilinen Oniki Ada 1912’ye kadar Osmanlı’nın, 1948’e kadar da ıtalya’nın egemenliğinde kalmış. ıkinci Dünya Savaşı’nı kaybeden ıtalyanlar savaş tazminatlarının karşılığında adaları Yunanlılara vermiş…

     

   

   

   

     

   

KOS MERKEZİNDEKİ TARİHİ YERLERİ YÜRÜYEREK GEZELİM;

1)Neratzia Kalesi:Tıpkı Bodrum Kale’si gibi 14.yüzyılda St.John Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir.

2)Kont Francesco Şans Evi:Yine Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen kale hizmetlerine yardımcı ikinci binadır.

3)Hipokrat Ağacı:Tıp biliminin babası sayılan Hipokrat’ın öğrencilerine ders verdiği söylencesiyle ünlenmiştir.

4)Gazi Hasan Paşa Camii veya Loggia:1786’da inşa edilmiştir.

www.gezginoloji.com
İnstagram:gezginoloji

No comments.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir