Prag / ÇEK CUMHURİYETİ

Prag / ÇEK CUMHURİYETİ

Prag / ÇEK CUMHURİYETİ

Prag / ÇEK CUMHURİYETİ

Yaklaşık 4 ay önce Pegasus Havayollarından İzmir-İstanbul, İstanbul-Prag ve de Prag-İstanbul, İstanbul-İzmir biletlerimi 510TL’ye aldım.

Pegasus’la İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından yaklaşık 2 saat 40dk’lık bir yolculuk sonrası Prag Vaclav Havel havalimanına ulaşıyorsunuz.Havalimanı şehir merkezinden 18 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Havalimanından şehir merkezine doğrudan metro veya tren bağlantısı yok. Şehir merkezine belediye otobüsleri ve AirPort otobüsleri ile ulaşabiliyorsunuz.

Ben havalimanından çıkar çıkmaz 119 nolu otobüse 40 CZK vererek son durak olan Nadrazi Veleslavin’e gittim. Buradan da metro A hattına(yeşil hat)geçerek şehir merkezine ulaştım. Toplam yolculuğum yaklaşık yarım saat sürdü. Bu arada önemli bir bilgi otobüste almış olduğunuz bileti metroda da kullanabiliyorsunuz. Biletler 90 dk boyunca geçerlidir. Ayrıca biletinizi havalimanı içerisindeki geliş salonlarında yer alan makinelerinden 32 CZK’ya alabiliyorsunuz. Bu makineler bozuk para ile çalışmaktadır. Üzerimde bozuk çek parası olmadığı için ben biletimi otobüs içerisinden aldım. Bilet almaz ve yakalanırsanız cezası 900 CZK’dır. Havalimanında ki exchangelerden merkeze gitmenize yetecek kadar para bozdurmanızı tavsiye ederim. Çünkü ciddi komisyon alıyorlar ve de zararına paranızı bozdurmuş oluyorsunuz.

Prag’da metroda 3 ana hat vardır;

Yeşil Hat (A)

Sarı Hat (B)

Kırmız Hat (C)

Bu hatlarda toplamda 57 metro durağı bulunmaktadır.

Museum ve Mustek metro durakları merkeze en yakın olanlarıdır. Metrolar 05.00-24.00 arası çalışmaktadır.

Yeteri kadar Prag’da ulaşımdan bahsettikten sonra geçelim şehri anlatmaya. Prag; “Altın Şehir”, Peri masallarını andıran Prag Kale’sinden, parke taşlı tarihi sokaklara ve eski anıtlara kadar, otantik, tarihi atmosferiyle ziyaretçileri kendisine çekmektedir. Prag tek mevsimlik bir şehir değildir. Kışları samimi cafelerde hoşça vakit geçirebilir ve yazları göz alıcı manzaralar eşliğinde Vlatna nehri kıyısında dolaşabilirsiniz.

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerindedir. Prag,”Altın Kent” ,”Şehirlerin Anası” ,”Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle anılmaktadır.

Ortaçağ kokan Old Town’ı, kendi içerisinde bir şehir Prag Kalesi’ni ,Vlatna Nehri üzerinde güneşi batıran Karl Köprüsünü ve Kafka’nın Evi’ni mutlaka görmelisiniz.

OLD TOWN MEYDANI

Şehrin kalbinde yer almaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Prag’ın en turistlik noktasıdır.10. yüzyıldan beri Prag’ın kalbi olarak bilinir ve şehrin en eski meydanıdır. Taç giydirme törenleri ve idamlar burada gerçekleştirilmiştir.


1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır.
Jan Hus Anıtı, Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı burada bulunmaktadır.

ASTRONOMİK SAAT KULESİ

1410 yılında yapılmıştır. Dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu temsil etmektedir. Saat üç kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencereden görülen havari figürler ve dört tane heykel bulunur.

İskelet; ölümü

Elinde Kese Tutan Yahudi;

Aç Gözlülüğü ,

Mandolin Çalan Osmanlı;

Sürekli Sefayı,

Elinde Ayna Tutan;

Kibiri sembolize etmektedir.

ESKİ BELEDİYE SARAYI

Eski Belediye Binası’nın içi gezilebilir.70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını mutlaka seyredin. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir ortam var. Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağaralar ve evler bulunmaktadır.
Bodrum katındaki odalar Salı-Pazar 09.00-18.00 arası açıktır.

Kule Salı-Pazar 09.00-16.00 arası açıktır.

KARL KÖPRÜSÜ (CHARLES KÖPRÜSÜ)

Vlatna nehri üzerindedir. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar.1402 yılında Kral Charles tarafından yaptırılmıştır.515 metre uzunluğundadır. Köprünün her iki başında kuleler bulunmaktadır. Köprünün üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel vardır. Ancak şu an köprü üzerinde bulunan heykeller orijinal heykeller değildir.

STARONAVA SYNAGOGA (ESKİ-YENİ SİNAGOG)

Eski Yahudi yerleşim merkezi Josefov’da yer alır. 13.yüzyıldan kalmadır. Yahudiler mimarlık yapamadığı için Hristiyan mimarlar tarafından 1270 yılında yapılmıştır. Prag’da ki en eski gotik yapıdır.

Ulaşım; Staromestka metro istasyonundan metro ile veya 17,18 numaralı otobüslerle gidilebilir.
Giriş ücreti:200 CZK’dır.

KLASTER SV.ANEZKY (BOHEMYALI AZİZE AGNES MANASTIRI)

1234 yılında inşa edilmiştir. Kral I.Vaclav’ın kız kardeşi olan Agnes’dir. Ortaçağ siyasi figürünün önemli temsilcilerindendir.

  1.  ve 16. yüzyıldan kalma resim ve heykeller görülebilir.

Ulaşım: Namesti Republiky, Staromestka metro istasyonlarından ya da 5,8,14,26 numaralı otobüslerden biriyle ulaşılabilir.

ESKİ ŞEHİR KAREL KÖPRÜ KULESİ (LESSER TOWN)

Bu kule 1380 yılında şehri işgalcilerden korumak için yapılmıştır. Kuleye çıkıp Prag manzarasını izlemelisiniz.

Hergün 10.00-20.00 arası açıktır ve de ücretlidir.

Tam bilet:100 CZK

Öğrenci:70 CZK

Cenk TAŞKOYAN

instagram:gezginoloji
www.gezginoloji

 

One Response to "Prag / ÇEK CUMHURİYETİ"

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir