Salda Gölü / Burdur

Salda Gölü / Burdur

Salda Gölü / Burdur

No Comments

TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ / BURDUR

Ben Salda’ya Şubat ortası gittim.Pazar günü olmasına rağmen sakin, sessiz ve mükemmeldi. Bununla birlikte yüksek sezonda kamp alanının 2000 kişiyi bulduğu oluyormuş!

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor. İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km, yani 1 saat 15 dk,
Isparta merkeze 106 km yani 1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km yani 1 saat 10 dk uzaklıkta bulunuyor.

Gördüğünüz fotoğraflar gerçek. Yani Salda Gölü gerçekten de böyle bir yer. İnsanın gidesi ve orada yaşayası geliyor. Hani ülkemizin bazı yerleri vardır anlata anlata bitiremediğimiz, işte Salda Gölü de o yerlerden biri. İnanın Salda Gölü’ne gittiğinizde “iyi ki bu güzelliği yaşamışım” diyeceksiniz. Hayat artık bizim için ikiye ayrılıyor; Salda Gölü’nü görmeden önce, Salda Gölü’nü gördükten sonra. Salda Gölü’nü görmemiş olanlar, henüz ne kaybettiklerinin farkında değiller maalesef.

            Evet, Salda Gölü dünyanın en temiz beşinci gölü olma özelliğine sahip. Bu da Salda Gölü’nü keşfetmek için yeterli nedenlerden biri aslında. Böyle bir doğal zenginliğin ülkemizde bulunması ise ayrı bir gurur verici.

 

 

Cenk Taşkoyan

www.gezginoloji.com
instagram:gezginoloji

No comments.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir