SOFYA / BULGARİSTAN

SOFYA / BULGARİSTAN

SOFYA / BULGARİSTAN

SOFYA SEYAHATİM

Uzun zamandır Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı merak ediyor ve de görmek istiyordum.Bu kadar yakın bir yer olmasına rağmen bilet fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı bir türlü gidememiştim.Sonunda THY’nin ‘Balkanlar Kampanyası’ndan gidiş-dönüş 357.TL’ye bilet bulabildim.

Tabiki biz İzmir’de yaşayanların yeni yerler görebilmeleri için İstanbul’a gelip,oradan gidecekleri yere gitmeleri gerektiğinden dolayı 210 TL’de iç hatlar uçuşuna para ödemek zorunda kaldım.Yani sizin anlayacağınız toplamda 567.TL’ye uçak işini çözdüm.

İstanbul Atatürk’ten Sofya Havalimanına yaklaşık 1 saat 10 dk gibi kısa bir sürede ulaşılıyor. Otel konusunda da uzun araştırmalar sonucunda ‘booking.com’üzerinden şehir merkezinde ki ‘Anel Otel’i belirledim.Otel şehir merkezinde,her yere yürüme mesafesinde ve de inanılmaz konsept bir oteldi.Oda+kahvaltı gecelik kişi başı 190 TL gibi son derece uygun bir fiyata konaklamamı gerçekleştirdim.Seyahatlerim de biraz daha fazla para vererek merkezde ki otellerde konaklamayı tercih ediyorum.Gece geç saatlerde hem toplu taşıma araçları çalışmayabiliyor hem de taksiciler sizi dolaştırarak daha çok paranızı alabiliyorlar.

Ulaşım ve de konaklama yeni yerler görmek isteyenlerin en yüksek gider kalemleridir.Bu kısmı çözdükten sonra gelelim Bulgaristan ve başkenti Sofya’yı anlatmaya.

Bulgaristan;Osmanlılar,Bizanslılar,Rumlar,Romalılar ve Slavlara ev sahipliği yapmıştır.1300 yıllık tarihi boyunca 500 yıl Osmanlı egemenliğinde, 300 yıl kadar da Bizans egemenliği altında kalmıştır.
3 Ekim 1908’de bağımsızlığını ilan etmiştir.Sofya şehri Bulgaristan’ın batısında yer almaktadır ve de başkenttir.Şehrin sokaklarında Osmanlı’nın izlerini hala görebilirsiniz.Sofya’da Sofya’yı ve Bulgar insanını gözlemleme fırsatı buldum.Şehre girer girmez Sovyet etkisini hemen hissediyorsunuz.Geniş caddeler ve raylı sistemler Sovyetler’in bu şehre hediyesi olmuş.

HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Sofya Havalimanı şehre yaklaşık 10 km uzaklıktadır.Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüslerle şehir merkezine rahatça ulaşabilirsiniz.Otobüsün içerisinden bilet alınabiliyor.Biletinizi mutlaka zımbalatın.

Bulgaristan’da taksi fiyatları son derece uygundur.Bu yüzden ben Havalimanı çıkışında ‘ OK Taxi ‘ ofisine giderek,gideceğim adresi söyleyerek fiş aldım ve sırada ki taksiye binerek şehir merkezine ulaştım.Otelime vardığımda taksimetre de yazan ücret 10 Levaydı yani bizim paramızla 25 TL.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim Bulgarların parası bile bizim 2,5 katımız olmuş.Yani 1 Leva 2,5 TL’ye denk geliyor.Türk parası tüm dünyada hızla değer kaybediyor.

 

GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

ALEKSANDER NEVSKİ KATEDRALİ

Sofya’da görülecek yerlerin en başına yazılmalıdır.Gösterişli ve oldukça etkileyici bir katedraldir.1882-1912 yıllarında Rusya Osmanlı arasında geçen savaşta Bulgaristan’ın bağımsızlığı için hayatını kaybeden 200 bin Rus askerinin anısına inşa edilmiştir.Kilise adını da 13.yy’da yaşamış olan Rus prensinden almıştır.Katedral,Bulgar halkı için çok kıymetlidir.Bulgar halkı için sadece bir ibadethane değil aynı zamanda da bir bağımsızlık anıtıdır.30 yılda tamamlanmıştır.10 bin kişinin ibadet edebileceği kadar büyüktür.Dünyada ki en büyük Ortodoks kiliselerinden birisidir.

St Nicholas Rus Çarlık Kilisesi. Ruslar 1912-1914 yılları arasında, dinlerini yaşatmak için bu Ortodoks kilisesini yapmış. Ayinlerin hala Rusça yapıldığı kilisede 5 altın başlı kubbe dikkat çekici.

 

VİTOSHA CADDESİ

Şehrin kalbinin attığı,alışveriş dükkanlarının,restoranların ve de mağazaların yer aldığı caddedir.Burada ki restoranlarda birşeyler yiyip içerek Sofya insanını gözlemleyebilirsiniz.Ben bu caddeyi çok sevdim.

IVAN VAZOV ULUSAL TİYATRO

City Garden’da bulunmaktadır.Ülkenin en eski tiyatro binasıdır.1907 yılında kullanıma açılmıştır.

 

ANTİKA PAZARI

Pazar,hemen Aleksander Nevsky Katedrali’nin karşısındaki parkta hergün kurulmaktadır.

SOFYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

SOFYA TARİH MÜZESİ

BORİSOVA GRADİNA PARKI

Burayı mutlaka görmelisiniz.İçerisinde 1200 hayvanın bulunduğu bir hayvanat bahçesi var.

BANYABAŞI CAMİİ

Bu camiyi Mimar Sinan yapmıştır.Avrupa’nın en eski camilerinden birisidir.Zamanında camiyi Kadı Seyfullah Efendi yaptırdığı için halk arasında Seyfullah Efendi Cami olarak bilinir.Sofya’da ibadete açık olan tek camidir.

SOFYA MUTFAĞI

Meshana Skara;farklı türlerdeki ızgara yemeğidir.

Stopska Salatası; Bulgaristan’ın en çok sevilen salata çeşididir.Salatanın içindeki Bulgar beyaz peyniri (sirene) ,bu salatayı eşsiz kılan tadın sahibidir.

Sirene Bulgar peynirlerinin en iyisidir.

Cacık;tarator, kebap;kebapçe, tavuk çorbası;pileşka ,

Yerel çorbaları ‘bob’ mutlaka denenmelidir.

Mişmaş,kaşkaval peyniri,mavrud şarabı ve de stolichno birasının tadına bakmadan dönmemelisiniz.

RESTORANTLAR ;

Mehane Boliarite

Cactus
Supa Star

Bu restorantlara gidip,Bulgar mutfağının tadına varmak için birşeyler yemelisiniz.

Fabrika Dağa ; bu şirin kahve dükkanında onlarca farklı kahvenin tadına bakma şansınız var.Burada yarım saat dinlenme molası vererek kahve ve de yanında çok güzel tatlılarının keyfini çıkartmalısınız.

Sense Hotel Rooftop Bar ; şehre tepeden bakmayı seviyorsanız ,burayı görmelisiniz.Bütün Sofya’yı seyrederek kahvenizi yudumlayın…

Sonuç olarak Bulgaristan’ın başkenti için 2 gece 3 günlük bir haftasonu programı yeterli olacaktır.Geniş caddeleri,kocaman parklarıyla çok güzel ve de huzurlu bir şehir Sofya.Herşeyin ucuz olduğu bu şehirde güzel bir tatil sizleri bekliyor.

 

Cenk Taşkoyan

www.gezginoloji.com
İnstagram:gezginoloji

 

 

One Response to "SOFYA / BULGARİSTAN"

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir